Održana promocija knjige “Gospodarenje energijom u turizmu”

U petak 9. ožujka 2018. godine na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija održana je promocija znanstvene knjige „Gospodarenje energijom u turizmu“ autora izv. prof. dr. sc. Marinele Krstinić Nižić i profesora emeritusa Branka Blaževića. Objavljivanje knjige odobrilo je Sveučilište u Rijeci, a predstavile su je recenzentice prof. dr. sc. Nela Vlahinić Lenz s Ekonomskog fakulteta iz Rijeke, prof. dr. sc. Dora Smolčić Jurdana te doc. dr. sc. Zvonimira Šverko Grdić s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.

Predmet istraživanja ove znanstvene knjige je gospodarenje energijom u turizmu, gdje su istražene nove mogućnosti i izazovi koje donosi područje energetike, posebno s naglaskom na obnovljive izvore energije u turizmu. Glavni cilj istraživanja je oblikovanje i definiranje elemenata razvoja energetski održivoga modela za razinu turističke destinacije u uvjetima sve većih potreba za energijom i ekološke osviještenosti modernoga turista. Autori konstatiraju da je Hrvatska danas na svojevrsnom energetskom raskrižju, jer treba donijeti odluke i pronaći rješenja kojima će se dugoročno ostvariti sigurna i pouzdana opskrba energijom svih segmenata u poslovnom i javnom sektoru. U knjizi se predlažu mjere za poticanje i uvažavanje efekata društveno-ekonomske učinkovitosti s koristima za ekonomski subjekt, ali i za društvo u cjelini. Ovim djelom autori daju svoj doprinos razvitku ekonomske znanosti i stvaranju pretpostavki za unapređenje turističko-gospodarske djelatnosti, kao i edukaciji kadrova, posebice javnoga i korporativnoga menadžmenta, ali i studenata.